Męska kurtka zimowa – który rodzaj ocieplenia wybrać?

przez | 2022-12-06

Kurtka na zimę to nie tylko stylowe dopełnienie outfitu. Przede wszystkim powinna skutecznie chronić przed wiatrem i niską temperaturą. Kluczowym elementem jest materiał wypełniający, czyli tzw. ocieplina. Jakie informacje możesz wyczytać z metki i na jakie rozwiązanie się zdecydować? Podpowiadamy! 

Z czego są produkowane męskie kurtki zimowe?

Wyobraź sobie, że właśnie dokonujesz zakupu nowej kurtki na zimę. Na co zwracasz uwagę w pierwszej kolejności – wygląd zewnętrzny czy informacje zawarte na metce? Oczywiście większość odpowie, że pierwszym kryterium jest kolor, krój, dopasowanie do reszty posiadanej garderoby etc. Nie zapominaj jednak o dokładnym przeanalizowaniu składu użytych materiałów, ponieważ od tego zależy użyteczność okrycia wierzchniego.

Niewątpliwie aspekt wizualny jest ważny, dlatego zacznijmy od materiału zewnętrznego. Do produkcji kurtek najczęściej używa się takich tworzyw jak: poliester, poliamid, włókna akrylowe, wiskoza, wełna, nylon czy dodająca elastyczności lycra i spandex. Każdy z nich ma odmienne właściwości. 

Przykładowo kurtki poliestrowe są bardzo ciepłe, odporne na opady atmosferyczne (niemal nie pochłaniają wilgoci) i wytrzymałe. Poliamid i włókna akrylowe w dużym stopniu są podobne do poliestru. Dodatkowe zalety to bardziej nasycone barwy, większa odporność na zniszczenia oraz brak elektryzowania. Z kolei wodoodporny nylon doskonale sprawdza się w przypadku kurtek przeznaczonych do sportów zimowych.

Warto sprawdzić różne rozwiązania i wybrać takie, które najlepiej sprosta Twoim wymaganiom. Sprawdź, czy Twoja wymarzona zimowa kurtka męska jest na Denley.pl – zainspiruj się i postaw na model w swoim stylu.

Czarna kurta zimowa męska w typie parki

Kurtki zimowe dla mężczyzn – rodzaje ocieplin

Pora zajrzeć głębiej – zbadajmy wnętrze kurtki zimowej. Materiał wypełniający wewnętrzną część ubrania nazywamy ociepliną. Jej głównym zadaniem jest zatrzymywanie w środku ciepła, a więc zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego. Zastanawiasz się, jakie materiały wypełniające producenci stosują najczęściej?

Przede wszystkim trzeba tutaj wymienić poliester i wypełnienie naturalne. Pod postacią poliestru może wystąpić polar, ciepła włóknina lub puch syntetyczny. Kurtki z takim wypełnieniem szybko się ogrzewają i wolno pochłaniają wilgoć. Nawet po przemoczeniu zachowują swoje właściwości izolacyjne. 

Kurtki z ociepliną naturalną są wypełnione puchem kaczym lub gęsim. Do tego dochodzi niewielka domieszka pierza. Pomimo wielu zalet, o których zaraz wspomnimy, takie rozwiązanie nie jest wolne od mankamentów. Nie bez powodu niektórzy producenci odzieży zimowej stosują ocieplinę w postaci mieszanki puchu naturalnego i materiału syntetycznego. 

Męska camelowa kurtka puchowa na zimę

Zimowa kurtka męska – puchowa czy syntetyczna? 

Szukasz bardzo ciepłej, a jednocześnie lekkiej i poręcznej kurtki? Postaw wypełnienie z puchu naturalnego. Wysoka ochrona przed mrozem sprawia, że chętnie wybierają je nawet alpiniści. 

Niestety tego typu produkty nie są przeznaczone dla każdego – z pewnością nie sprawdzą się u alergików. Trzeba zaznaczyć, że pod wpływem wilgoci puch traci swoje właściwości, a zupełnie przemoczony nie zapewnia żadnej ochrony przed zimnem. Pranie i suszenie jest niezwykle czasochłonne. Z kolei niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do zagrzybienia wkładu oraz rozwoju mikroorganizmów.

W latach 80. XX w. stworzono puch syntetyczny, a przyczyniły się do tego ówczesne zimowe kurtki męskie wojskowe. Szukano bardziej funkcjonalnych rozwiązań dla armii, czego skutkiem stało się wyprodukowanie materiału zwanego PrimaLoft. Nowszym rozwiązaniem jest Polartec Alpha – pierwotnie wykorzystywany w ubraniach wojskowych, a obecnie dopuszczony do powszechnego użytku.

Czerwona puchówka męska w sportowym stylu